Herbalizm

Herbalizm, bitki ve bitki özlerini kullanımına dayalı bir geleneksel tedavi yöntemidir. Geleneksel tedavi yöntemleri veya halk hekimliği doktorluk mesleği dışında kişiler tarafından icra edilir ve halk arasında kocakarı ilaçları denilen yöntemler ve bitkisel iksirler kullanılarak uygulanır. Herbalism kelimesi dilimize yeni girmiş olmasına rağmen bu tedavi yöntemleri ülkemizde eskiden beri aktarlık adı altında uygulanmaktadır. Teknoloji ilerledikçe, bitkilerin özleri, etken maddeleri ortaya çıkarıldıkça Herbalizm de kendini geliştirmektedir.

İlk medeniyetlerden günümüze hemen her toplumda var olan, bitkiler üzerinde araştırma yapan, çeşitli fermantasyonlar uygulayarak bitkilerden elde ettiği karışımları insan veya hayvanların tedavisinde kullanan kişilere de herbalist denmiştir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı bir nevi Aktar’dır. Herbalistlik dünya çapında araştırıldığında genelde babadan oğula aktarılan bilgilerle, deneyimlerle devam etmektedir.

Çin, Hindu ve Kızılderililerde herbalistlerin toplumun önemli saygın kişileri olduğu bilinmektedir. Ülkemizde herbalizmin en tanınmış örneği ölümün çaresini bulduğu anlatılan, çukurovalı efsane halk hekimi LokmanHekimdir.

Türkiye’de herbalizm veya aktarlık hemen her şehirde mevcuttur. Şifalı ot, bitki, yaprak, kök ve çiçeklerini satan aktariye dükkânlara her şehirde rastlamak mümkündür.

Özellikle çağın amansız hastalıklarında ortaya çıkan bazı herbalistler kesinlikle çaresini bulduklarını ifade etikleri ve bu hastalıklarda beklenen başarıları gösterememelerinden dolayı genellikle Şarlatan olarak nitelendirilirler. Bazı umut tacirleri alternatif bitkisel tedaviler konusunda önemli araştırma ve geliştirme yapan gerçek herbalistlerin de isimlerinin karalanmasına neden olmaları, halk arasında herbalistlerin yeteri kadar dikkate alınmamasına sebep olmuştur.

Halkın doğal ürünlere ilgisinin arttığını gören birçok girişimci, doğal ürünler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı halde bu işi sadece bir pazarlama olayı gibi görüp yatırım yapmakta ve insanların kafasını karıştırmaktadır.

Tarkan Güveloğlu, 1982 yılında Türkiye’ nin ilk bitki özleri fabrikasını kuran, ilk modern aktarı olan “Çağdaş Lokman Hekimi” açan ünlü Herbalist Atabay Güveloğlu’ nun oğludur. Fitoterapi uzmanı ve Patolog Dr. Elif Güveloğlu’ nun da kardeşidir.

Bitki özleri ve kozmetik ürünler üreticisidir. İlaçsız, zehirsiz, tamamen doğal yöntemlerle Tıbbi ve aromatik bitki ekimi de yapmaktadır. Arıcılık eğitimleri almıştır. Arı ürünleri üretimi yapmaktadır. Dünyadaki apiterapi çalışmalarını yakından takip etmektedir. Aromaterapi eğitimi almıştır. Aromaterapide kullanılan uçucu ve sabit yağların üretimini yapmaktadır. Bu yağlarla ürettiği masaj yağları ile aynı zamanda spa sektörüne farklı bir bakış açısı sunmuştur. Masaj ve refleksoloji eğitimleri vardır. Hürriyet ve milliyet gazetelerinin internet adreslerinde köşe yazarlığı da yapmaktadır.