top of page
  • Yazarın fotoğrafıTarkan Güveloğlu

Uyuz tedavisinde doğal destek

Bu günlerde en çok soru iletilen konulardan biri de artan uyuz vakaları. Ülkemizde son yıllarda yaşanan malum göç dalgasıyla birlikte klasik uyuz ilaçlarına dayanıklı bir uyuz türünün hızla yayılmaya başladığı düşünülmekte. Normal koşullarda, uyuz bulaştığı zaman, eczaneden alacağınız losyonu 1-2 defa sorunlu bölgeye sürerek bu rahatsızlıktan kurtulursunuz. Ama son aylarda bahsedilen uyuz problemini gidermek için bu ilaçların yeterli olmadığı görülmekte. Dayanılmaz bir kaşıntı, küçük sivilceler uyuzun ilk işaretleri olarak kendini belli eder ve tedaviye ertelemeden başlamak gerekir.

Risk faktörü kalabalık ortamlar

Şunu unutmayalım, uyuz genellikle birçok insanın kapalı bir alanda buluştuğu yerlerde ortaya çıkar. Enfeksiyon bu nedenle okulda, işyerinde, anaokullarında, bakım evlerinde, göçmen kamplarında olabilir. Birincil risk faktörü; kalabalık. Çok insanın yer aldığı mekanlar genellikle bu hastalığın odak noktası. Temasla ve kıyafetler aracılığıyla bulaşır. Uyuz ile enfeksiyon riski çok yüksek olduğundan derhal doktora gitmelisiniz. Uyuzları tedavi ederken en önemli şey parazitlerin hızla öldürülmesidir. Bunun için çeşitli ilaçlar ve size tavsiye edeceğim yardımcı doğal ev çözümleri mevcut.


Etkili şifalı bitkiler

Uyuz gibi parazitlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan bazı bitkisel yardımcılar var. Kekik, lavanta, çay ağacı, ardıç katranı gibi şifalı bitkilerden yardım alarak uyuzdan kurtulmak mümkün olabilir. Ya da doktorunuzun vereceği ilaçlarla dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz önerdiğim doğal yolları. Lavanta yağıyla uyuzla mücadelede güzel sonuçlar alınır. Deriye yerleşmiş parazitler bu yağın yardımıyla yok olur. Alternatif olarak sirke de kullanılabilir. Sirkenin antiseptik gücünden yararlanarak zararlı akarlar hızlı bir şekilde uzaklaştırılır.


Deriye gömülen parazitler

Uyuz başlangıçta başka bir deri hastalığıyla veya alerji ile kolayca karıştırılır. Hastalığa neden olan Uyuz böcekleri gözle görülmesi mümkün olmayan ve insanın üst deri katmanına gömülerek yerleşen parazitlerdir. Deride açtıkları kanallara her gün yumurta ve dışkı bırakırlar. Kaşıntılı deri reaksiyonları da bu hareketlerle başlar ve çok rahatsız eder.


İlaçlara direnebiliyor!

Tabii ki iyileşmeyle birlikte kaşıntıları hafifleten, hem iç hem de dıştan uygulanan bir çok tıbbi ilaç var. Fakat başta da altını çizdiğim gibi, yeni uyuz türü bu ilaçlara dayanıklılık gösterebiliyor, direnebiliyor! Ciltte ilk anda kaşıntıyla birlikte kendini belli eden uyuza yakalandığınızda önce mutlaka bir uzman doktora gidip, verdiği ilaçları düzenli kullanın. Yeterli olmadıysa bahsedeceğim bitkisel destekleri denemenizi öneririm. İşte bazı tarifler.. Benim geliştirdiğim bu formülün malzemeleri şöyle:


Uyuzun doğadaki formülü


-Yarım litre kekik hidrosolü

-Yarım litre lavanta hidrosolü

-200 ml sirke

-1 tatlı kaşığı tuz

-10 ml ardıç katranı


Bu verdiğim malzemeleri belirtilen oranlarda bir cam kapta karıştırıp çalkalayın. Akşamları vücudunuza, özellikle kaşıntılı, hasar görmüş bölgelere sürüp en az 2 saat bekleyin ve ardından duş alın. Uygulamayı hergün yapın ve iyileşene kadar sürdürün.


Çay ağacı yağı ve parazitler

Size önereceğim bir başka şifalı bitki de Çay Ağacı Yağı. Parazitleri öldüren ve cilt yapısını destekleyen bir doğal yardımcı. Çünkü bu yağın dezenfektan etkisi bulunur. Uyuz için en iyi ev ilaçlarından biridir. Hastalıktan kaynaklı deride beliren yaraların iyileşmesi için de güzel sonuçlar alınır. Ayrıca 10 ml Çay Ağacı Yağını, 200 ml susam yağı içine katarak( ve iyice karıştırarak) elde etiğiniz losyonu günde 1 kez vücudunuza sürerseniz önerdiğim bu formülün de faydası olacaktır. Her kullanımdan önce formülü koyduğunuz şişeyi çalkalamayı unutmayın.


Evde ve giysilerde de arınma sağlanmalı

Bu arada tedaviye başladıktan sonraki gün içinde son birkaç gündür devamlı kullanımda olan tüm kıyafetleri, havluları yıkamak ve bu işlemi bir hafta sonra tekrarlamak çok önemlidir. Yatak yüzleri de çok iyi bir şekilde silinerek temizliği sağlamalı. Yeni çıkan kokusuz çamaşır sularıyla yatakları temizleyebilirsiniz. Halılar, döşemeler ve mobilyalar da dezenfekte edilmeli. Yıkanamayan ürünler kuru temizleme için çıkarılmalı ve temizlemeden sonra plastik torbalarda saklanmalı.


Depremde hayatını kaybeden insanlarımıza rahmet diliyorum. Yakınlarına Allah sabır versin. Yaralılarımıza acil şifalar gelsin. Ülkemize çok geçmiş olsun

Sağlıcakla kalın

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page